zbiory / przetwory (2006)

wideo (DVD PAL, 5’51’’) + fotografie 7(70x100) + slideshow

Cykl został zrealizowany podczas mojego pobytu twórczego w Kuenstlerhaus w Dortmundzie w 2006 roku i tam był po raz pierwszy prezentowany. Zbiory/przetwory to instalacja składająca się z trzech części: filmu, siedmiu fotografii i pokazu slajdów.
Film składający się z siedmiu sekwencji prowadzi widza wraz z autorką-bohaterką wzdłuż toru wytyczonego przez tytułowe zbiory. Bohaterka ukostiumowana jak postać z baśni, przypominająca nieco Czerwonego Kapturka, dziewczynka z czerwonym wiklinowym koszykiem, przemierza miasto w poszukiwaniu kolorowych kształtów ukrytych pod postacią kłębków włóczki i skrawków tkanin. Bohaterka za każdym razem udaje się w znajome miejsce, tak jakby wcześniej zasadziła lub zostawiła to co teraz zbiera. W ten sposób nałożona zostaje nowa mapa na zastaną strukturę miasta, nowa realność na realność pozorną lecz doskonale nam znaną i umożliwiającą nam społeczne funkcjonowanie. Kawałki tkanin i kłębki włóczki przestają nimi być za sprawą nowego kodowania. Mogą być raczej utożsamiane z owocami lub z czymś czego nazwać nie potrafimy.
Druga część instalacji to fotografie. Siedem prezentacji zebranych obiektów. Za każdym razem fotografowana postać przybiera figurę, która towarzyszyła jej podczas aktu zbierania, i odpowiada kolejnym etapom filmu. Te figury tworzą alfabet, każda z figur jest częścią rytuału.
Trzecia część cyklu to pokaz slajdów. Dziesięć slajdów stanowi sekwencję odnoszącą się do drugiego członu tytułu: przetwory. W tej części bohaterka zamieszkuje swój świat. Jest to świat ze styropianu, świat płaskich figur przypominających drzewo, dom, jeża, ptaka. Funkcjonowanie bohaterki w tym świecie ma charakter atrapowy, bo taki charakter ma ten świat. Zebrane uprzednio obiekty znajdują zastosowanie w styropianowym świecie. Z klatki na klatkę ożywia się on kolorami, wciąż jednak pozostając płaskim.